8 rad, jak nie zwariować podczas poszukiwania pracy

Stwierdzenie, że poszukiwanie pracy jest trudne to tak, jakby powiedzieć, że garnek z wrzącą wodą może nas poparzyć. Jest to rzecz oczywista. Szczególnie w momencie, kiedy Twoje poszukiwania trwają już dosyć długo, a w dalszym ciągu nie przynoszą rezultatów.

Powoli zaczynasz tracić nadzieję na zdobycie przyzwoitej posady, zaczynasz podupadać na zdrowiu, a Twoje relacje z bliskimi zaczynają być coraz bardziej napięte. Jak mimo wszystko nie poddać się stresowi i kontynuować swoje poszukiwania bez zbędnych stresów i niepotrzebnych nerwów?

Oto kilka wskazówek.

1. Nie traktuj porażek osobiście

Po tylu razach, kiedy usłyszałeś „nie” po rozmowie kwalifikacyjnej, zaczyna Cię nurtować, gdzie tak naprawdę leży przyczyna Twoich niepowodzeń. Zaczynasz się zastanawiać, co inni mają w sobie takiego, czego Ty nie masz.

Dlaczego tak łatwo innym znaleźć pracę, a Ty od długiego czasu nie zostałeś nawet zaproszony na rozmowę? Istnieje wiele różnych przyczyn, dla których możesz mieć problemy ze znalezieniem pracy.

Być może inni kandydaci uzyskali lepszy wynik od Ciebie. Dane stanowisko mogła zająć osoba pracująca w firmie, która otrzymała awans.

Być może rekruter przeprowadzający z Tobą rozmowę znalazł się na urlopie/zwolnieniu, a jego zastępca zaczął prowadzić rekrutację na własną rękę, nie biorąc pod uwagę kandydatów przepytanych przez swojego poprzednika.

Po kolejnej odmowie aż ciśnie się na usta pytanie: „dlaczego?”, a o niepowodzenia zaczynasz winić nie swoje kompetencje czy czynniki niezależne od Ciebie, ale swój charakter/osobowość. Niestety, mało kto rozmowę kwalifikacyjną traktuje jako kolejne doświadczenie, dzięki któremu wiemy jak się w danej sytuacji zachować, co poprawić, a czego unikać.

Musisz pamiętać, że odmowna odpowiedź jest czymś, co się zdarza. Nie możesz traktować każdej porażki osobiście, ponieważ pracodawca ocenia Twoje umiejętności, a nie Twoją wartość jako człowieka. Spójrz na to jak na kolejne doświadczenie – w tym przypadku najważniejsze jest Twoje podejście do sytuacji.

2. Zadbaj o szczegóły

Długie poszukiwania pracy mogą odcisnąć na Tobie swoje piętno.

Bardzo szybko tracisz energię, często czujesz się zmęczony i jesteś o wiele bardziej podatny na choroby. Coraz częściej tracisz wiarę w to, że Twoje poszukiwania kiedykolwiek zakończą się sukcesem.

Nie powinieneś poddawać się jednak takiemu posępnemu nastrojowi. Choć dla niektórych może to być tylko przesąd, pozytywne myślenie naprawdę pomaga w odniesieniu sukcesu, również zawodowego. Aby jednak utrzymywać swój umysł w dobrej kondycji, najpierw musisz zadbać o swoje ciało.

Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, poświęcaj odpowiednią ilość czasu na sen. Bardzo dobrym pomysłem będzie podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Poświęcaj również odpowiednią ilość czasu na rzeczy, które sprawiają, że czujesz się lepiej. Mogą być to spotkania z bliskimi osobami, rozwijanie swojej pasji, słuchanie ulubionej muzyki lub pomoc osobie, która obecnie znalazła się w potrzebie. Równie ważną rzeczą jest, aby odpowiednio kontrolować swoje finanse.

Jak wiadomo, brak pracy wiąże się z brakiem przypływu gotówki. Nie ignoruj swojej pogarszającej się sytuacji finansowej. Fakt, że rozsądnie zarządzasz swoim budżetem sprawi, że będziesz miał poczucie kontroli nad swoją sytuacją finansową, a jednocześnie nad innymi aspektami Twojego życia.

Zadbanie o samopoczucie zaprocentuje tym, że poczujesz się zdecydowanie lepiej i nawet nieskuteczne poszukiwanie pracy nie będzie aż tak depresyjnym zajęciem. Pamiętaj, że idąc na rozmowę kwalifikacyjną, pracodawca będzie bardziej skłaniał się ku osobom energicznym i pełnym optymizmu. Dlatego już teraz zadbaj o swoje zdrowie i wygląd.

3. Wciąż możesz wyjść się rozerwać

Nawet, jeśli Twoje poszukiwania nie przynoszą rezultatów, wciąż możesz wyjść ze znajomymi się zabawić. Nie pozwól, aby niepowodzenia w życiu zawodowym wpłynęły na Twoje życie prywatne. Nie odcinaj się od swoich bliskich i przyjaciół.

Myśl o tym, co Cię uszczęśliwia i rób to. Jeśli masz ograniczone fundusze, spróbuj poszukać tańszych odpowiedników swoich działań, np. zamiast iść na kolację z przyjaciółmi, spróbuj namówić ich na wspólną przejażdżkę rowerową.

4. Poproś innych o pomoc

Samotne poszukiwania pracy potrafią być bardzo żmudne i męczące, dlatego zawsze warto poprosić kogoś o pomoc. Potrzebujesz osoby, która zawsze będzie stała po Twojej stronie.

Takiej, która przez kilka minut będzie wysłuchiwał Twoich narzekań, a następnie podniesie na duchu i będzie motywować do dalszych poszukiwań. Dzięki temu nie będziesz miał czasu myśleć o tym, jak mizernie idą Twoje poszukiwania, a będziesz się skupiał na tym, co powinieneś w sobie poprawić. Nie każdy nadaje się na Twojego pomocnika.

Niektóre osoby naturalnie widzą wszystko w ciemnych barwach, a każde Twoje niepowodzenie będą obracać przeciwko Tobie. Dlatego wybierz mądrze – poproś o pomoc jedynie osoby, którym ufasz i wiesz, że zawsze będą gotowe okazać Ci tyle wsparcia, ile potrzebujesz.

Najlepiej poprosić o pomoc swojego przyjaciela, współmałżonka lub rodzica. Są to osoby, które zawsze są przy nas i zazwyczaj mamy pewność, że możemy bez wahania poprosić ich o pomoc bez usłyszenia odmowy.

5. Podejmij pracę tymczasową

Jeśli obecnie jesteś bezrobotny, dobrym rozwiązaniem byłoby podjęcie zatrudnienia kontraktowego lub pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Dzięki temu niezapłacone rachunki nie będą więcej spędzać Ci snu z powiek, zmniejszy się również choć trochę stres wywołany brakiem funduszy.

Co równie ważne, praca w niepełnym wymiarze godzin pozwoli Ci swobodnie kontynuować poszukiwanie stałej pracy. Pamiętaj, nie musi być to praca w Twoim zawodzie. Wystarczy, jeśli pozwoli Ci choć trochę odetchnąć finansowo.

6. Pamiętaj, że poszukiwanie pracy to proces

Nie dotrzesz na drugi koniec ulicy, jeśli nie postawisz pierwszego kroku. Nie otrzymasz również wymarzonej pracy, jeśli nie rozpoczniesz żmudnego procesu jej poszukiwań.

Praca niestety sama Cię nie znajdzie. Może to oznaczać, że na dziesiątki wysłanych przez Ciebie CV nie odpowie nikt, jak również możesz otrzymać zaproszenie od trzech różnych firm jednocześnie. Być może musisz rozszerzyć zakres swoich poszukiwań, nie ograniczając się jedynie do swojego miasta.

Spróbuj podpytać znajomych, czy nie słyszeli o ofertach pracy odpowiadających Twoim kwalifikacjom, nawet w innych lokalizacjach. Musisz pamiętać, że nigdy nie będziesz miał 100% pewności, że uda Ci się osiągnąć sukces. Musisz jednak zawsze być dobrej myśli i zamiast rzucać się od razu na głęboką wodę, w swoim procesie poszukiwania pracy zacznij od małych kroczków.

7. Zmień perspektywę

Kiedy Twoje poszukiwania pracy zaczynają się ciągnąć w nieskończoność, może to oznaczać, że jednak robisz coś źle. I nie chodzi tutaj o Twoją aplikację.

Być może wysyłasz swój życiorys na stanowiska, które wymagają innych kwalifikacji niż te, które posiadasz. Bardzo często w ogłoszeniu możemy przeczytać, że MILE WIDZIANE jest co najmniej dwuletnie doświadczenie na podobnym stanowisku.

Widząc taki punkt możesz być pewny, że w pierwszej kolejności pracodawca będzie zwracał uwagę na te aplikacje, w których kandydaci posiadają nawet krótkie doświadczenie zawodowe w podobnej roli, dopiero potem zainteresuje się pozostałymi aplikacjami.

To samo dotyczy obsługi różnych programów komputerowych. I choć możesz myśleć: „A co mi tam, to tylko program komputerowy, błyskawicznie nauczę się jego obsługi, przecież bardzo szybko przyswajam wiedzę”, pracodawca będzie jednak musiał poświęcić swój czas na przeszkolenie Cię, co automatycznie przenosi Cię na sam dół listy kandydatów, którzy posiadają chociażby podstawową jego znajomość.

8. Przyjrzyj się swojej aplikacji

Czasem bywa tak, że spełniasz wszystkie warunki opisane w ogłoszeniu, a Twoje kwalifikacje powinny wręcz zachwycić pracodawcę. Mimo to Twój telefon dalej milczy i nie otrzymujesz zaproszeń na rozmowy. Problem może leżeć w Twojej aplikacji.

Być może niewystarczająco opisałeś swoje doświadczenie i umiejętności. Musisz pamiętać, że pracodawca nie powinien się niczego domyślać, musisz sam podać mu wszystkie informacje. Ważne jest również, aby umieścić ODPOWIEDNIE informacje w swojej aplikacji.

Jeśli w wymaganiach podana jest np. konkretna nazwa programu komputerowego, który jest na co dzień wykorzystywany w pracy, umieść go w swoich umiejętnościach na początku listy, a nie na jej końcu. Warto też wyróżnić w swojej aplikacji tzw. słowa klucze.

Są to słowa/frazy, na które pracodawca będzie zwracał uwagę w pierwszej kolejności, np. zdolność analitycznego myślenia, obsługa programów SAP, biegła znajomość języka. Takie frazy warto podkreślić pogrubioną czcionką – będą one lepiej widoczne, dzięki czemu rekruter szybciej zwróci uwagę na Twoją aplikację. Na sam koniec najlepiej poprosić kogoś, aby ocenił nasze CV.

Bardzo często sami nie jesteśmy w stanie dostrzec niektórych błędów.

Jeśli mimo wszystko wciąż zmagasz się z problemem znalezienia pracy, warto zwrócić się do profesjonalistów. Osoba zajmująca się doradztwem w karierze pomoże wybrać Ci Twoją ścieżką kariery, podpowie, co jeszcze powinieneś zmienić w swoich metodach poszukiwania pracy oraz jakie firmy szukają pracowników takich jak Ty. Nie warto męczyć się samemu – korzystając z porad ekspertów osiągniesz o wiele więcej w zdecydowanie krótszym czasie.

Powodzenia!

Corson.pl – Doradztwo w Karierze


Bądź pierwszy, który skomentuje “8 rad, jak nie zwariować podczas poszukiwania pracy”