5 wskazówek, które zapewnią sukces Twojemu CV

Rozmowa kwalifikacyjna wciąż pozostaje jedną z najtrafniejszych metod doboru pracowników. Zanim jednak do niej dojdzie, rekruterzy otrzymują dziesiątki CV, na podstawie których muszą wyłonić najbardziej wartościowych kandydatów.

Sprawdź, jak przygotować CV, które zapewni Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i znacznie zwiększy szanse powodzenia w procesie rekrutacyjnym – Radzą eksperci Corson.pl

1. Zadbaj o odpowiedni wygląd i układ CV

Treść stanowi najważniejszą część Twojego życiorysu, ale jego wygląd i estetyka okazują się równie ważne, ponieważ to one pierwsze przyciągają uwagę rekrutera.

Kandydaci często chcą się wyróżniać, jednak dla większości stanowisk sprawdza się prosty i zarazem atrakcyjny graficznie szablon utrzymany w stonowanej kolorystyce – jest on najbardziej czytelny i przejrzysty dla osób, do których trafiają nasze dokumenty aplikacyjne.

Szablony bardziej skomplikowane, w żywych kolorach, złożone z infografik lub innych innowacyjnych rozwiązań są natomiast cenione w branży kreatywnej – wśród fotografów, grafików, projektantów czy przedstawicieli przemysłu artystycznego lub reklamowego.

Jeżeli do CV dołączasz list motywacyjny, pamiętaj, aby jego strona wizualna była spójna z wyglądem życiorysu. Warto również zadbać o detale – czytelną czcionkę o optymalnym rozmiarze i kroju (standardowa to zazwyczaj Arial lub Calibri, od 10 do 12 pkt.), odpowiedni układ (po danych kontaktowych przedstawiamy doświadczenie zawodowe wraz z zakresem obowiązków oraz wykształcenie, zachowując zasadę odwróconej chronologii, następnie umieszczamy informacje o szkoleniach, umiejętnościach, zainteresowaniach) oraz wyróżnienie kluczowych informacji.

2. Umieść kilka słów o sobie w Profilu zawodowym

Na początku CV warto zawrzeć sekcję Profil zawodowy, w której w kilku zwięzłych zdaniach lub punktach przedstawisz swoją osobę od strony zawodowej.

W tej części  możesz umieścić informacje o stanowisku, jakie piastujesz, branży, w której się specjalizujesz,  swoim celu zawodowym, napisać kilka słów o posiadanej wiedzy i doświadczeniu oraz kluczowych umiejętnościach i kompetencjach, zarówno tych tzw. ,,twardych’’, jak i ,,miękkich’’. Operuj językiem korzyści, nie bój się używać określeń ,,skuteczny’’, ,,efektywny’’, ,,szeroka wiedza’’ czy ,,bogate doświadczenie’’.

Sednem Profilu zawodowego jest, aby już na początku życiorysu zarysować sylwetkę Twojej osoby jako pracownika, zwrócić uwagę rekrutera na Twoje największe atuty i tym samym zachęcić go do zapoznania się z dalszą częścią CV.

3. Przedstaw swoje sukcesy w CV

Tuż pod sekcją Profil zawodowy możesz również umieścić zwięzły opis kilku Twoich największych sukcesów zawodowych.

Nie zawsze muszą to być spektakularne osiągnięcia – jeżeli takich nie posiadasz, pomyśl o najciekawszych projektach, w jakich brałeś udział, lub o największych wyzwaniach, z którymi miałeś okazję mierzyć się w swojej dotychczasowej historii zatrudnienia. Często są one bogatym źródłem doświadczenia i tym samym mogą stanowić Twój atut.

Opisując sukcesy, tam, gdzie to możliwe, operuj liczbami – pisząc o zwiększaniu sprzedaży lub pozyskiwaniu klientów, używaj procentów lub konkretnych wskaźników.

Wypunktowanie sukcesów to informacja dla rekrutera, że jesteś ambitnym i skutecznym pracownikiem, a zatrudnienie Twojej osoby wiąże się z wymiernymi korzyściami dla pracodawcy.

4. Przygotowuj CV z myślą o konkretnej ofercie

Poszukując pracy, nie rozsyłaj bezrefleksyjnie kopii tego samego dokumentu do wszystkich pracodawców. Zamiast tego poświęć chwilę na dokładne zapoznanie się z ofertą i wymaganiami, jakie stawia przed kandydatami, pomyśl, jakie umiejętności i kompetencje najbardziej przydadzą się na konkretnym stanowisku.

Na podstawie tej wiedzy możesz odpowiednio wyprofilować swoje CV, dodając lub wyróżniając te jego elementy, które są kluczowe z punktu widzenia pracodawcy.

Wysyłając życiorys w formie elektronicznej, możesz również dodać w jego nazwie nazwę firmy, do której aplikujesz – będzie to czytelny sygnał dla rekrutera, że poważnie podchodzisz do procesu rekrutacji i zależy Ci na podjęciu zatrudnienia właśnie w tej, a nie innej firmie.

5. Wykaż się dodatkową działalnością

Jesteś studentem, niedawno skończyłeś studia lub nie masz bogatego doświadczenia zawodowego?

W takiej sytuacji warto wspomnieć w CV o dodatkowej działalności – umieść w swoim życiorysie informacje o wszelkich praktykach i stażach, które odbywałeś, działaniu w wolontariacie lub organizacjach charytatywnych, uczestnictwie w kołach zainteresowań czy współorganizowaniu różnych eventów.

Nawet, jeżeli rodzaj podejmowanej działalności nie jest zbieżny z charakterem stanowiska, na które aplikujesz, takie działania są świetną okazją do kształtowania kompetencji ,,miękkich’’, a także pokazują rekruterom, że jesteś osobą aktywną, dynamiczną, pełną werwy i inicjatywy.

Ewa Karpińska
Psycholog
Konsultantka Corson.pl – Doradztwo w Karierze


,,Bardzo dziękuję za napisanie dla mnie dwóch rodzajów CV. Jestem bardzo wdzięczny. Obydwie wersje bardzo mi się podobają. W ostatnim tygodniu zostałem zaproszony już na kilka spotkań. Bez wahania polecę wasze usługi znajomym.”
Dyrektor ds. eksportu, Adam, Warszawa


Bądź pierwszy, który skomentuje “5 wskazówek, które zapewnią sukces Twojemu CV”