Właściwe i wyróżniające się dokumenty aplikacyjne są przepustką do otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Pracodawcy publikując swoje ogłoszenie na różne stanowiska, zamieszczają w nich informację o tym, jakie dokumenty należy do nich wysłać. Zazwyczaj jest to CV i list motywacyjny.

Zdarza się, że firmy wymagają tylko CV i wtedy to od nas zależy, czy chcemy wzbogacić naszą aplikację o list motywacyjny.

Natomiast, jeżeli w ogłoszeniu pracodawca wymaga CV i listu motywacyjnego, koniecznie trzeba wysłać obydwa dokumenty. Jeśli w tym przypadku wyślesz do pracodawcy tylko CV, twoja kandydatura może zostać nierozpatrzona.

Dlaczego pracodawca wymaga od kandydatów kompletnych aplikacji?

Warto wiedzieć, że CV i list motywacyjny to dwa zupełnie różne dokumenty. Większość kandydatów niestety nie wie jaką pełnią one funkcję i powielają ich treść. Jeżeli chcesz uniknąć takiej sytuacji, koniecznie postaraj się o to, aby stworzyć:

  • Doskonałe CV, zawierające informacje o Twoim wykształceniu, doświadczeniu i ukończonych szkoleniach,
  • Profesjonalny list motywacyjny, w którym opiszesz swoje atuty, umiejętności i kompetencje.

Komplet dokumentów sprawi, że osoba rekrutująca będzie miała możliwość pełnej oceny Twoich predyspozycji i kompetencji do wykonywania danego zawodu. Pracodawca chce wstępnie wiedzieć, kim jesteś i czy spełniasz jego wymagania. Dzięki profesjonalnym dokumentom, pracodawca nie będzie miał wątpliwości, że do ciebie ma zadzwonić i zaprosić cię na spotkanie.

Co trzeba zrobić, aby CV i list motywacyjny były kompletne i skuteczne?

Przede wszystkim napisz CV, które będzie się wyróżniało spośród setki kandydatów (przeciętna liczba kandydatów na jedno stanowisko wynosi 150 osób).

CV powinno być staranne, przejrzyste i wiarygodne. Nie zamieszczaj w nim nieprawdziwych informacji, bo prędzej czy później wyjdą one na jaw. Zacznij od swoich danych osobowych (imię i nazwisko, adres, telefon, e-mail). Następnie w skrócie wyszczególnij swoje doświadczenie i wykonywane obowiązki, wykształcenie, posiadane uprawnienia oraz umiejętności. Na koniec krótko wymień swoje zainteresowania i nie zapomnij umieścić na samym dole dokumentu klauzuli o ochronie danych osobowych.

Nieodłącznym elementem CV jest list motywacyjny. Ważne, aby oba dokumenty tworzyły całość i uzupełniały się wzajemnie, a więc były napisane w tym samym stylu i formie. Unikaj jednak kopiowania treści tych dokumentów.

Skuteczny list motywacyjny powinien być napisany pod konkretną ofertę pracy. Postaraj się napisać go bezbłędnie i interesująco. Zacznij od tego, na jakie stanowisko się ubiegasz. Później opisz swoje atuty i kwalifikacje przydatne na danym stanowisku.

Zaznacz, jakie sukcesy udało ci się osiągnąć. Następnie wskaż, które kompetencje interpersonalne wpływają na jakość twojej pracy i co zyska firma zatrudniając właśnie ciebie. W ostatnim akapicie wyraź swoje zainteresowanie spotkaniem z pracodawcą.

Profesjonalnie przygotowane dokumenty aplikacyjne zwiększą szansę na rozmowę kwalifikacyjną.

Corson.pl – doradztwo w karierze